Opieka nad osobą przewlekle chorą to niełatwe zadanie. Tym trudniejsze, im mniej samodzielny jest nasz podopieczny. Wymaga ono niezwykłej wytrzymałości psychicznej, a nierzadko i siły fizycznej, na przykład podczas czynności związanych z codzienną toaletą czy pielęgnacją odleżyn. Istnieje jednak wiele udogodnień, które sprawiają, że zajmowanie się osobą chorą staje się łatwiejsze. Należy do nich między innymi ssak elektryczny.
Ssak jest urządzeniem stosowanym zarówno w warunkach szpitalnych, jak i domowych. Służy do usuwania z organizmu chorego krwi, ropy, wymiocin czy śluzu. W placówkach medycznych używa się go podczas zabiegów operacyjnych, a także do oczyszczania dróg oddechowych i tamowania krwawień. Jednak może on być niezwykle przydatny również w domu, gdy opiekujemy się osobą unieruchomioną, leżącą, w śpiączce, a także cierpiącą na poważne schorzenia dróg oddechowych, które powodują zaleganie wydzieliny. Dobre sklepy medyczne oferują różne typy ssaków jak choćby https://oddychasz.pl/Ssaki-elektryczne-c41, które można dostosować do indywidualnej sytuacji. Kupując urządzenie, zwróćmy uwagę na jego parametry. Jeśli będziemy go używać w domu, wystarczający będzie sprzęt o nieco mniejszej mocy i przepływie niż ten stosowany w szpitalach czy hospicjach. Zorientujmy się, jakie filtry są używane w przypadku danego ssaka i czy są łatwo dostępne na rynku.
Ssaki ręczne są zazwyczaj wykorzystywane doraźnie, gdy nie ma możliwości zastosowania urządzenia elektrycznego. Są one tańsze niż ich zmechanizowane odpowiedniki, jednak ich długotrwałe stosowanie może być dość uciążliwe. Lepszym i bardziej komfortowym rozwiązaniem jest zakup ssaka elektrycznego. Istnieją zarówno urządzenia, które wymagają podłączenia do źródła prądu elektrycznego, jak i wyposażone w akumulator lub baterie. Dzięki temu ze ssaka można korzystać również na spacerze, poza domem lub w podróży. Warto zainwestować w sprzęt przenośny, pracujący wydajnie i jednocześnie cicho. Zakup ssaka elektrycznego może znacząco podnieść jakość życia zarówno osoby chorej, jak i opiekuna. Pamiętajmy jednak, aby korzystać z niego zgodnie z instrukcją, a najlepiej po krótkim przeszkoleniu przez osobę z wykształceniem medycznym.