Sypialnia to miejsce niezwykle istotne na mapie każdego domu czy mieszkania. Pomieszczenie to stanowi bowiem swoiste centrum wyciszenia i relaksacji, której tak bardzo pragniemy po całym dniu spędzonym w pracy. Z tego względu powinno zostać urządzone przede wszystkim w sposób przytulny i funkcjonalny, tak aby w pełni współgrało z naszymi potrzebami. Centralnym punktem musi być wygodne łóżko z estetyczną pościelą – może to być np. kołdra 200×220 cm (na większe konstrukcje) lub 160×200 cm (na mniejsze). W niniejszym artykule zostaną opisane podstawowe zasady dotyczące aranżacji funkcjonalnej sypialni.
W każdej sypialni, niezależnie od jej wielkości, w centralnym miejscu powinno stanąć łóżko, które zazwyczaj zajmie znaczną część całego wnętrza. Rodzaj i ustawienie tego mebla ma zasadniczy wpływ na komfort naszego wypoczynku, dlatego warto się stosować do pewnych konkretnych wskazówek. Po pierwsze, najlepiej sprawdzają się konstrukcje wykonane z drewna, ponieważ jest ono materiałem naturalnym i przyjaznym dla człowieka. Poza tym drewniane łóżko charakteryzuje się dużą wytrzymałością i stabilnością, a także zapewnia jego użytkownikowi wygodę na wysokim poziomie. Aby właściwie spełniało swoją funkcję, musi mieć określoną wysokość, dostosowaną do wzrostu korzystających z niego osób oraz ich liczby.
Liczy się także wielkość tego mebla. W tym przypadku dla jednej osoby optymalnym wyborem będzie konstrukcja pojedyncza (80×200, 100×200 lub 120×200 cm), natomiast dla dwóch osób – podwójna (160×200, 180×200, ewentualnie 200×200 cm). Nie mniejsze znaczenie ma odpowiednie ulokowanie łóżka w pomieszczeniu. Najlepiej postawić je na samym środku, ale koniecznie zagłówkiem do ściany. Takie rozwiązanie zapewni nam bowiem łatwy dostęp z każdej ze stron. Należy przy tym pamiętać o zachowaniu właściwej odległości od szafy, drzwi oraz okien.
Wybierając konkretne łóżko, warto zdecydować się na model z wysuwaną skrzynią albo pojemnikiem na pościel. Sprawdzi się on zwłaszcza w niewielkiej sypialni, gdzie bardzo ciężko jest wygospodarować miejsce na dodatkową szafę czy komodę. Na koniec dodajmy, że stolik nocny koniecznie musi być o kilka centymetrów wyższy od samego łóżka, gdyż w znacznym stopniu ułatwi to odkładanie oraz podnoszenie rzeczy z jego blatu.
Wygodne łóżko to nie jedyny warunek tego, aby sypialnię można było określić mianem funkcjonalnej. Równie duże znaczenie mają inne elementy, do których należy zaliczyć:
Dobrej jakości pościel – kołdra i poduszki powinny być wykonane z wysokogatunkowych materiałów (np. bawełny lub satyny) i idealnie dopasowane pod względem wzornictwa czy kolorystyki do stylu aranżacji sypialni. Należy też zadbać o ich właściwą wielkość, dostosowaną do rozmiarów łóżka – dla dorosłych optymalnym wyborem są kołdry 160×200 lub 180×200 cm oraz poduszki 70×80 cm, jeśli zaś chodzi o nasze maluchy, to warto się zastanowić zwłaszcza nad pościelą dla dzieci 160×200 cm.
Dużą liczbę schowków – ozdobne pudełka (chowane np. w szafie), wiklinowe kosze czy komody pozwolą zachować w pomieszczeniu wizualny minimalizm.
Skrzynię ustawioną przy łóżku – niezwykle elegancki dodatek (zwłaszcza w wersji tapicerowanej), który ma bardzo praktyczne zastosowanie. Służy bowiem nie tylko do siedzenia, ale również przechowywania pościeli lub elementów dekoracyjnych.
Dywan – ozdobny dodatek, który wprowadzi do pomieszczenia przytulność, a jednocześnie pozwoli zachować większy porządek.
Dekorację okna – firana, zasłona albo roleta zaciemniająca umożliwi nam odgrodzenie się od naturalnego światła, które mogłoby zakłócać sen.
Odpowiednie oświetlenie – w omawianym wnętrzu oprócz centralnej lampy lub żyrandola warto też postawić na punktowe źródła światła w postaci małych lampek nocnych oraz kinkietów, ewentualnie listw LED-owych zamontowanych w szafie.