W dzisiejszym poradniku zajmiemy się transportem grawitacyjnym. Być może ta nazwa początkowo niewiele nam mówi, jednak sposób działania tego rozwiązania jest bardzo prosty. Otóż dzięki transportowi grawitacyjnemu możemy przemieszczać różne rzeczy w dowolne miejsca, bez użycia jakichkolwiek silników, a także bez żadnej energii z zewnątrz. Do poruszania transportowanych przedmiotów bądź materiałów wykorzystuje się po prostu siłę grawitacji, stąd zapewne znamy już podstawowe ograniczenie tego systemu: można transportować tylko to, co znajduje się wyżej, do niżej położonych miejsc.
Zastosowanie transportu grawitacyjnego jest bardzo szerokie. Głównie jednak używa się go w rolnictwie, zwłaszcza tym mocno uprzemysłowionym. Umożliwia on przemieszczanie materiałów sypkich, takich jak zebrane zboża, a jednocześnie przeprowadzanie ich sortowania. W tym celu w układzie montuje się specjalne klapy, które zasilane elektrycznie lub pneumatycznie, umożliwiają kierowanie transportowanego materiału do miejsca przeznaczenia.
Transport grawitacyjny opiera się o system rur, których średnica jest odpowiednia do tego, by swobodnie mógł się przez nie przemieszczać wymagany materiał, bądź też niewielkie rzeczy i przedmioty. Wykorzystując specjalne kształtki, możliwe jest dowolne zmienianie kierunku rurociągu, bez pogorszenia warunków transportowych. Trzeba jedynie pamiętać, żeby cały czas zachowywać spadek, tak by siła grawitacji mogła wprawiać przemieszczany materiał w ruch. By kontrolować to co się dzieje, kierować materiał w odpowiednie miejsca, a także przeprowadzać sortowanie, wykorzystuje się wspomniane wcześniej klapy i zamknięcia.
Artykuł napisany we współpracy z producentem ploterów cnc oraz zajmującego się transportem grawitacyjnym.