Prawa i obowiązki spadkobiercy

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Spadkobierca to podmiot, a dokładniej osoba fizyczna, osoba prawna bądź jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej oraz co istotne dziecko poczęte – na który przechodzą prawa i obowiązki zmarłego. W sytuacji, gdy bliska osoba umiera, fundamentem powołania do spadku jest sporządzony testament osoby zmarłej bądź moc ustawowa. Po osobie zmarłej (spadkodawcy) zawsze przeprowadzane jest tak zwane postępowanie spadkowe, którego celem jest wyłonienie osób do dziedziczenia czyli spadkobierców. 

Postępowanie sądowe

Podczas rozpoczęcia tego procesu, pod uwagę na samym początku przede wszystkim brani pod uwagę są dzieci spadkodawcy jak i małżonek – każdemu przysługuje taka sama część spadku. W sytuacji gdy dziecko spadkodawcy umarło przed rozpoczęciem procesu postępowania spadkowego wtedy część spadku należna jest dzieciom dziecka spadkobiercy. 

Czy spadkobierca nie posiada żadnych obowiązków?

Zgodnie z Kodeksem Cywilnym spadkobierca może spadek przyjąć bądź odrzucić. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Ważne jest fakt, że brak oświadczenia spadkobiercy w terminie wyżej określonym jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. – art.1015. Brak złożenia oświadczenia w terminie, zakłada, że spadkobierca przyjął spadek, nawet w sytuacji gdy spadkiem są długi. – warto więc pilnować terminów, aby nasz portfel nie został uszczuplony. 

Nie można pominąć art. 1018 KC, który mówi jasno o tym, że samo oświadczenie o przyjęciu bądź też odrzuceniu spadku składa się przed sądem bądź przed notariuszem. Sama forma złożenia oświadczenia może być dokonana ustnie lub na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym.  

Można śmiało stwierdzić, że bycie spadkobiercom niesie za sobą nie tylko szereg praw, ale również jest w nich wiele obowiązków o których trzeba pamiętać. Jeżeli chodzi o porady prawne w Krakowie można znaleźć doświadczonego adwokata, który na pewno pozwoli odpowiedzieć na więcej pytań związanych z tym tematem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
W jaki sposób firma może wykorzystać koszulki z nadrukiem w ramach promowania marki?
W jaki sposób firma może wykorzystać koszulki z nadrukiem w ramach promowania marki?
Odpowiednia promocja marki to jeden z elementów funkcjonowania firmy, który aby być skuteczną i rozpoznawalną na rynku, musi stale dbać […]
Dlaczego design produktu znacząco wpływa na jego powodzenie?
Dlaczego design produktu znacząco wpływa na jego powodzenie?
Projektowanie produktów ma znaczący wpływ na sukces produktu i to wiemy nie od dziś. Nie chodzi tylko o stworzenie czegoś, […]
Dlaczego opłaca się kupować oryginalne buty?
Dlaczego opłaca się kupować oryginalne buty?
Obecnie rynek zalewany jest przez tanie produkty. Owszem, ich ceny być może są atrakcyjne, jednak jakość tych towarów jest zazwyczaj […]