Formalności związane z kupnem mieszkania, czyli jak odpowiednio przygotować się do transakcji?

Marzenie o własnym mieszkaniu, choć realne do spełnienia jest decyzją, na którą wpływ ma wiele czynników. Nim dojdzie do ostatecznej finalizacji transakcji, inwestor musi zaznajomić się nie tylko z lokalizacją nieruchomości, potencjalnym otoczeniem, sąsiedztwem oraz stanem technicznym mieszkania. Zarówno przed nim, jak i aktualnym właścicielem, który zamierza zbyć nieruchomość droga usłana formalnościami. Nie są one jednak skomplikowane, o ile każda ze stron wie co należy przygotować do podpisania umowy sprzedaży-kupna. Sprawdzamy, jakie dokumenty są niezbędne, by stać się właścicielem mieszkania i gdzie w województwie zachodniopomorskim znajdziemy nieruchomości z rynku pierwotnego i wtórnego, które spełnią nasze wymagania. 

 Kupno mieszkania – spis niezbędnych dokumentów do umowy

Nim sfinalizujemy umowę i odbierzemy klucze do własnego mieszkania, musimy skompletować kilka istotnych z prawnego punktu widzenia dokumentów. Mowa między innymi o:

– wypisie z księgi wieczystej, która potwierdza transparentny stan prawny nieruchomości – księgi wieczyste informują między innymi o ewentualnych obciążeniach, innych współwłaścicielach czy też zajęciach komorniczych, 

– wypisie z KRS dewelopera, o ile decydujemy się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego

dokumentach potwierdzających zdolność kredytową, jeśli na mieszkanie został zaciągnięty kredyt,

– poświadczeniach notarialnych, 

– umowie przedwstępnej.

Mieszkanie najlepiej kupować poprzez rekomendowaną i sprawdzoną agencję nieruchomości. Jeśli interesują nas zlokalizowane w województwie zachodniopomorskim mieszkania Szczecin na sprzedaż ma wiele nieruchomości, które nabędziemy przy pośrednictwie wybranej przez nas agencji. 

Dodaj komentarz

1 × pięć =