Czy wystawienie faktury jest trudne?

Część osób, które planują otwarcie własnej działalności gospodarczej zadaje sobie pytania; czy wystawienie faktury jest trudne? Jak prowadzić księgowość? Gdzie znajdę odpowiednie programy? Prowadzenie własnej firmy wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka i w tym artykule postaramy się to udowodnić.

Jak zacząć?

Przede wszystkim trzeba w pierwszej kolejności wyposażyć się w dobry program księgowy online. Za jego pomocą mamy możliwość wystawienia faktury kontrahentowi zaraz po wykonaniu usługi. Nie musimy się tego obawiać, ponieważ wystawianie faktur w programie księgowym jest niezwykle łatwą czynnością. Taki program robi większość rzeczy za nas – zazwyczaj trzeba tylko wprowadzić dane kontrahenta z Głównego Urzędu Statystycznego – często wystarczy nawet sam jego NIP, by program odszukał odpowiednią firmę i wprowadził jej dane do systemu.

Gdy dane zostaną już właściwie wprowadzone, należy wpisać kwotę netto zlecenia, którą program sam przerabia na kwotę brutto, czyli dolicza do niej podatek VAT. Po prawidłowym wystawieniu faktury wystarczy już tylko wysłać ją kontrahentowi.

Na koniec miesiąca sumujemy nasze przychody, odliczając koszty, co składa się na nasz podatek dochodowy. Z wyliczeniem podatku także możemy poradzić sobie sami, bo program księgowy odpowiednio ułatwi nam pracę. Wystawianie faktur wcale nie jest trudne. Musimy tylko zawsze trzymać się kilku podstawowych zasad oraz mieć do dyspozycji narzędzia, które ułatwią nam ich regularne wystawianie.

Dodaj komentarz

1 × cztery =