Współcześnie wiele osób decyduje się wyłącznie na zawarcie ślubu cywilnego. To sprawa bardzo indywidualna, jednak z całą pewnością wymaga mniej przygotowań organizacyjnych, zbierania dokumentacji, przygotowań merytorycznych czy wreszcie wydatków. Jak wygląda proces przygotowania do ślubu cywilnego? Jakie dokumenty są wymagane? Od czego zacząć?
Po pierwsze należy zacząć od wyboru Urzędu Stanu Cywilnego. Nie ma już obowiązku, tak jak kiedyś, by brać ślub cywilny w miejscu swojego zamieszkania. Oznacza to tym samym, że osoby zamieszkujące południe Polski, mogą zawrzeć związek małżeński w Urzędzie na północy jeśli tylko wykazują taką potrzebę. Możliwe jest także wybranie sobie miejsca plenerowego, w którym odbędzie się uroczystość. Zamiast murów Urzędu, w czasie własnego ślubu można oglądać piękną plażę lub po prostu ogród.
Co do wymagań, konieczne jest zabranie ze sobą dokumentów tożsamości oraz późniejsze potwierdzenie podanych danych. W dniu wizyty w Urzędzie, przyszli małżonkowie, decydują również oraz potwierdzają na piśmie jakie nazwisko przyjmie każde z nich, a także jakie nazwisko będzie nosić przyszłe potomstwo. Później trzeba oczywiście określić datę, która będzie dniem ślubu i wnieść stosowną opłatę. Koszty mogą się nieznacznie różnić w zależności od miast, nie powinny jednak przekraczać wartości stu złotych.
W ramach ślubu cywilnego przysługuje muzyka odtwarzana z płyty cv, choć można również zamówić na własną rękę zespół muzyków do uświetnienia uroczystości. Niezbędnym elementem przygotowań jest także wybór odpowiedniego stroju. Inspiracji na pewno dostarczą często organizowane targi ślubne. Z aktualnie zaplanowanymi można zapoznać się na http://e-wesele.pl/targi-slubne.