Jak zabezpieczyć sprzęt i mechanizmy przed korozją i ścieraniem się?

Korozja jest jedną z najczęstszych przyczyn awarii i przestojów sprzętu. Może to być również kosztowny problem – średni koszt uszkodzenia maszyn przez korozję w Europie wynosi ponad 5 miliardów euro rocznie. Ponadto, korozja może również powodować problemy bezpieczeństwa dla pracowników, którzy często są narażeni na niebezpieczne poziomy toksycznych oparów, gdy części zaczynają się psuć i rozpadać.

Aby chronić swój sprzęt przed korozją i ścieraniem, należy podjąć następujące kroki:

Użyj wysokiej jakości inhibitora korozji

Wysokiej jakości inhibitor korozji pomoże zapobiec korozji, tworząc film ochronny na powierzchniach metalowych. Pomoże to utrzymać wilgoć na zewnątrz, aby nie mogła ona powodować rdzy lub innych rodzajów uszkodzeń.

Używaj smarów zamiast olejów

Oleje mają tendencję do przyciągania kurzu i brudu, co może przyspieszyć zużycie części ruchomych, takich jak łożyska i przekładnie – może to prowadzić do kosztownych napraw. Smary są mniej podatne na przyciąganie zanieczyszczeń, a także nie odparowują tak szybko jak oleje. Efektem jest zmniejszenie zużycia sprzętu, co przekłada się na mniejszą liczbę napraw. Dodatkowo przydadzą się dozowniki smaru do dozowania środków smarnych do łożysk, przekładni i innych ruchomych części urządzeń. Dzięki temu środek smarny jest równomiernie rozprowadzany w tych elementach, co zmniejsza zużycie części ruchomych i wydłuża ich żywotność. Dozowniki do smarów można nabyć przykładowo na stronie https://www.centralne-smarowanie.pl/punktowe-dozowniki-s.

Trzymaj wilgoć z dala od powierzchni metalowych

Wilgoć jest jedną z głównych przyczyn korozji w maszynach, więc musisz zapewnić, że nie ma wody w miejscach, w których mogłaby ona powodować problemy. Jeśli to możliwe, użyj worka osuszającego lub środka smarnego w sprayu, aby utrzymać wilgoć na dystans przed uruchomieniem sprzętu po przechowywaniu lub transporcie.

Dodaj komentarz

3 × 5 =