Jak zadbać o bezpieczeństwo pieszych w pobliżu ruchliwej ulicy?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W ruchu drogowym bezpieczeństwo zawsze powinno mieć główny priorytet. Jest ono ważniejsze niż przepustowość drogi, a więc zanim zostanie np. podniesiona prędkość maksymalna, trzeba sprawdzić jak będzie to wpływać na innych uczestników ruchu. Piesi i rowerzyści nie są chronieni przez karoserię i w razie najmniejszego kontaktu z rozpędzonym pojazdem nie mają żadnych szans. Sprawdzamy w jaki sposób można tak przeprojektować ruchliwą ulicę, by poruszający się nią piesi nie czuli zagrożenia na drodzę.

Ograniczenie prędkości

Przede wszystkim w miejsca styku na linii piesi-kierowcy powinny obowiązywać ograniczenia prędkości. Mowa o miejscach, gdzie chodnik bezpośrednio przylega do jezdni i nie jest niczym oddzielony – przede wszystkim chodzi o wszelkiego rodzaju przejścia dla pieszych. Wiadomo jednak, że sam znak ograniczający prędkość to w polskich realiach drogowych zbyt mało. Dlatego dobrym pomysłem jest zastosowanie progu zwalniającego lub podobnie działającej wysepki. Za pośrednictwem strony internetowej https://sklep.szymkowiak.pl/ można kupić te i inne urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Azyle dla pieszych

Przejście przez ruchliwą drogę nie jest łatwe. Nawet gdy wyznaczone jest przejście, nie zawsze kierowcy chcą ustępować pierwszeństwa znajdującemu się już na nim pieszemu. Dlatego dobrym pomysłem jest utworzenie na środku drogi niewielkiej wysepki, która podzieli przejście przez kolejne pasy ruchu na dwa razy. Sprawi to, że w razie gdy kierowcy jadący z przeciwnej strony nie zatrzymają się od razu by przepuścić przechodzącego, to pieszy będzie mieć możliwość bezpiecznego oczekiwania w tzw. azylu, który będzie stworzony na środkowej części drogi.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak zapewnić dobrą jakość dźwięku w systemie audio?
Jak zapewnić dobrą jakość dźwięku w systemie audio?
Na co dzień korzystamy z różnych urządzeń. Niezależnie od tego, w jakim celu je używamy, powinny nam one służyć jak […]
Pellet – Czy warto się zainteresować tym tematem?
Pellet – Czy warto się zainteresować tym tematem?
Pellet to małe kawałki drewna, które są sprasowane w gęstą formę. Są one wykorzystywane jako paliwo do pieców i kominków. […]
Koszt mebli ze stali
Koszt mebli ze stali
Meble ze stali nierdzewnej mają zwykle zastosowanie robocze, ponieważ ich główną cechą jest wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne i termiczne. […]