Jazda na rowerze to świetny sposób na ćwiczenia, zwłaszcza jeśli masz napięty grafik. Jest mało intensywna, więc nie obciąża tak bardzo stawów. Ponadto jest wygodna i niedroga, ponieważ potrzebujesz tylko roweru i dobrych butów.
Jazda na rowerze jest aktywnością aerobową, co oznacza, że pobudza serce do pracy i zwiększa ilość tlenu dostarczanego do mięśni. Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do regularnej jazdy na rowerze, zacznij powoli i stopniowo zwiększaj tempo. Najlepiej odczekać co najmniej trzy miesiące przed zwiększeniem dystansu lub poziomu intensywności.
Jazda na rowerze poprawia również kondycję sercowo-naczyniową poprzez zwiększenie tętna i budowanie wytrzymałości. Im bardziej intensywny jest trening, tym większy jest jego wpływ na serce.
Regularna jazda na rowerze może poprawić siłę mięśni w dolnej części ciała, ponieważ jazda na rowerze wykorzystuje mięśnie nóg bardziej niż mięśnie górnej części ciała. A ponieważ na rowerze tak często używasz nóg, z czasem stają się one silniejsze, co zmniejsza prawdopodobieństwo kontuzji podczas innych aktywności, takich jak bieganie czy uprawianie sportu.
Jazda na rowerze może zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym zachowaniu masy mięśniowej i gęstości kości u starszych osób z nadwagą lub otyłością (osoby z BMI powyżej 30). Oznacza to, że nawet jeśli początkowo nie stracisz na wadze dzięki regularnej jeździe na rowerze, to i tak skorzystasz z poprawy zdrowia układu sercowo-naczyniowego i zmniejszenia ryzyka utraty wagi.
Jeśli chcesz jeździć rowerem, ale masz mało miejsca na jego przechowywanie, to koniecznie sprawdź stronę internetową: https://bike2box.com/stojaki-rowerowe.