Karma sucha, czy mokra – co powinien jeść pies?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Karma sucha

Najważniejszą cechą suchych karm jest to, że dbają one o zęby naszych pupili i pozwalają na utrzymanie zdrowych i silnych dziąseł. Mają też to do siebie, że zdecydowanie ułatwiają nasze życie – są prostsze w podaniu, nie brudzą oraz nie wydzielają mocnych zapachów. Są również prostsze w przechowywaniu, ponieważ nie zawierają wody.

Jednakże karmy suche powinny być podawane w małych ilościach, ponieważ mogą łatwo przyczynić się do nadwagi psa – są kaloryczne i nie nawadniają tak, jak ich mokre odpowiedniki. Prawdą jest to, że zawierają wszystkie witaminy i minerały, których nasz pies potrzebuje, ale mimo wszystko są one nieco gorszym wyborem od karm mokrych.

Największą wadą suchych karm jest niedobór wody, którego nasze psy muszą samodzielnie się pozbyć pijąc, najczęściej jednak nie dostarczają jej wystarczająco. Zwierzęta nie są naturalnie przystosowane do spożywania zbóż, więc ich dieta powinna w jak największym procencie składać się z mięsa, dlatego należy wybierać karmy bez zawartości zbóż.

Karma mokra

Zawiera w przeciwieństwie do karmy suchej większą ilość mięsa, a jeżeli wybierzemy karmę dobrej jakości, taką jak np. https://dogomarket.pl/karma_dla_psow_mokra, to unikniemy również zbędnych zbóż, ulepszaczy, czy innych nieciekawych dodatków. Takie posiłki są zdecydowanie bardziej atrakcyjne dla naszych psów, ponieważ charakteryzują się intensywnym zapachem oraz są prostsze do spożycia. Zawierają w sobie spory procent wody, więc zwierzęta mogą zjeść jej prawie cztery razy więcej, niż karmy suchej, bez obaw o nadwagę (zależy to oczywiście od wielkości i potrzeb naszego pupila).

Karmienie sposobem mieszanym

Są osoby, które chcą czerpać korzyści z obydwóch karm i decydują się na karmę suchą i mokrą jednocześnie. Czy jest to dobry pomysł? Można go stosować, jednak jest to trudny model żywienia, który wymaga dużej wiedzy, aby nie uszkodzić psiego żołądka. Karmienie mieszane powinno być dobrze zbilansowane oraz zawierać odpowiednią ilość białka, witamin i minerałów. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Dobry adwokat – gdzie takiego znaleźć?
Dobry adwokat – gdzie takiego znaleźć?
Znalezienie dobrego adwokata jest bardzo ważne do tego, aby móc szybko i skutecznie zrealizować wszystkie swoje sprawy sądowe. Dobry adwokat […]
Jak odśnieżyć dach – czy warto zatrudnić do tego fachowców?
Jak odśnieżyć dach – czy warto zatrudnić do tego fachowców?
Każdy właściciel nieruchomości (ewentualnie zarządca) jest zobowiązany prawem do usuwania śniegu zalegającego na jej dachu. Nie jest to z pewnością […]
Jak wspomóc rozwój roślin w ogrodzie?
Jak wspomóc rozwój roślin w ogrodzie?
Uprawa roślin w ogrodzie wymaga przede wszystkim poświęcenia znacznej ilości czasu i dużej cierpliwości. Trzeba pamiętać o tym, że dbanie […]