Przegląd przydatnych gadżetów dla osób niewidomych

Wzrok jest niezwykle ważny dla każdego z nas. Jego utrata czy też znaczne pogorszenie może być niezwykle traumatycznym przeżyciem. Na szczęście istnieją pewne gadżety, które mogą sprawić, że codziennie funkcjonowanie będzie nieco łatwiejsze. W poniższym artykule przyjrzymy im się bliżej.

Gadżety ułatwiające funkcjonowanie

Jednym ze sprzętów dla osób z dysfunkcjami narządu wzroku są z pewnością urządzenia lektorskie. Ich działanie ma na celu wygłaszanie tekstu na głos. Dzięki temu możliwe jest czytanie książek, korzystanie z komputera czy też przeglądanie stron internetowych. Kolejnym gadżetem jest terminal oraz notatnik brajlowski. Pozwalają one na wyświetlenie informacji tekstowej, zapisanej pismem Braille. Stwarzają także możliwość sporządzania swoich własnych notatek przez osoby niewidome.

Ważnym gadżetem jest także zegarek. Na rynku znajdziemy różnego rodzaju zegarki mówiące dla niewidomych. Umożliwiają one sprawdzenie aktualnej godziny bez pomocy osób trzecich. Jednym z nowoczesnych gadżetów jest też laska z GPS. Wbudowane w nią czujniki obiciowe skanują przestrzeń, by alarmować użytkownika o zbliżającej się przeszkodzie. Jest to doskonały sposób na bezpieczne poruszanie się osób niepełnosprawnych. Ostatnią z propozycji jest tzw. książka mówiona, umożliwiająca jej odtwarzanie. Polecana jest ona również osobom z innymi dysfunkcjami, takimi jak np. dysleksja. Rozwiązanie to sprawdzi się nie tylko w zaciszu własnego mieszkania, lecz także w pracy czy w podróży.

Dodaj komentarz

13 + trzy =