Czosnek – jakie ma właściwości zdrowotne?

Czosnek był używany na przestrzeni dziejów jako pożywienie i lek. Od czasów starożytnych przypisuje się mu właściwości lecznicze. Jest stosowany w leczeniu wielu schorzeń, w tym przeziębienia i grypy, problemów trawiennych, wysokiego cholesterolu, wysokiego ciśnienia krwi, a nawet raka.

Czosnek jest również znany jako naturalny antybiotyk i jest używany do poprawy funkcji odpornościowych.

Korzyści zdrowotne wynikające z zastosowania czosnku obejmują:

Właściwości antybakteryjne 

Aktywne składniki czosnku pomagają zwalczać bakterie w organizmie, które prowadzą do infekcji, takich jak infekcje układu oddechowego (przeziębienia), infekcje ucha i bardziej poważne warunki, takie jak zapalenie płuc lub zapalenie opon mózgowych.

Właściwości antyoksydacyjne 

Przeciwutleniacze to substancje występujące naturalnie w roślinach, które pomagają chronić komórki przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki – cząsteczki produkowane w organizmie podczas normalnego metabolizmu, które mogą powodować uszkodzenia komórek, jeśli nie zostaną zneutralizowane przez przeciwutleniacze, takie jak te znajdujące się w czosnku. Czosnek zawiera dwa rodzaje antyoksydantów: allicynę (która nadaje czosnkowi silny zapach) i związki selenu. Przeciwutleniacze te pomagają zapobiegać uszkodzeniom komórek spowodowanym przez wolne rodniki, które mogą prowadzić do raka, chorób serca i innych przewlekłych schorzeń związanych ze starzeniem się.

Jeśli poszukujesz miejsca gdzie go kupisz, to hurtownia warzyw i owoców Poznań, jest miastem, w którym to osiągniesz.

Dodaj komentarz

dziesięć + osiemnaście =